Google
 
sobota 30 lipca 2016
Jesteś 3930619 odwiedzającym

Niebezpieczne sterydy

Niebezpieczne sterydy

Okres dojrzewania jest dla każdego młodego człowieka czasem licznych zmian w wyglądzie i w funkcjach organizmu. Są one następstwem gwałtownych przemian hormonalnych, psychicznych i emocjonalnych. Przemiany w wieku nastu lat prowadzą do przekształcenia się dziewczynki w kobietę, a chłopca w mężczyznę. Dojrzewanie trwa u dziewcząt około 4 lat, a u chłopców od 6 do 7 lat i u każdego nastolatka przebiega nieco inaczej, bo każdy z nich dojrzewa we własnym tempie.

Dlaczego dojrzewamy?

W okresie dojrzewania w podwzgórzu rozpoczyna się proces uwalniania hormonu Gn-RH czyli hormonu uwalniającego gonadotropiny. Pobudza on przedni płat przysadki mózgowej do uwalniania kolejnych dwóch hormonów : folikulotropiny oraz luteotropiny. Oba te hormony oddziaływują na męskie jądra. Przy czym folikulotropina odpowiada głównie za rozwój kanalików nasiennych w jądrach oraz spermatogenezę czyli wytwarzanie i dojrzewanie plemników, zaś luteotropina przyczynia się do produkcji męskich hormonów płciowych przez komórki jąder. Są nimi tak zwane androgeny czyli testosteron, androstendion oraz dehydroepiandrosteron. Dzięki tym związkom zaczynają się rozwijać u chłopców cechy męskie, zmienia się barwa głosu, pojawia się typowe męskie owłosienie oraz męskie cechy psychiczne i wzrost popędu seksualnego. Testosteron jest odpowiedzialny także za syntezę białek mięśniowych, zwiększony bilans azotowy, przyspieszenie wzrostu kości poprzez magazynowanie wapnia w tkance kostnej, czy zwiększenie wytwarzania czerwonych krwinek. U chłopców pod wpływem testosteronu zwiększa się aktywność gruczołów łojowych, co może przyczyniać się do powstawania trądziku. Poziom hormonu zmienia się w ciągu dnia, najwyższy obserwujemy u mężczyzn rano, spada zaś w godzinach popołudniowych. Różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, takie jak stres, nieprawidłowe odżywianie czy choroba, a także indywidualne predyspozycje każdego człowieka mogą powodować zmiany poziomu hormonu we krwi, na ogół jednak utrzymuje się on w granicach od 4 do 14 mg na dobę.

Sterydy w sporcie

Steroidy anaboliczne, androgenne czyli preparaty hormonalne o budowie chemicznej zbliżonej do naturalnego testosteronu znalazły zastosowanie w wielu sportach siłowych, w lekkoatletyce i kulturystyce ze względu na korzystny wpływ na wzrost masy i siły mięśni. Jednak lista szkodliwych objawów ich stosowania jest niewspółmiernie długa do listy znikomych korzyści jakimi są tylko przyrost masy i siły mięśniowej
Gdy z jakichś przyczyn poziom testosteronu w organizmie znacząco wzrośnie np. podczas samowolnego zażywania preparatów sterydów anabolicznych, naturalną reakcją organizmu jest uaktywnienie mechanizmu obronnego, jakim jest zablokowanie osi podwzgórze - przysadka – gonady regulującej wydzielanie hormonów w organizmie. Blokada podwzgórze - przysadka – gonady osi doprowadza do zahamowania uwalniania własnego testosteronu na zasadzie sprzężenia zwrotnego ujemnego. Zjawisko to jest to o bardzo niebezpieczne dla zdrowia organizmu ludzkiego, ponieważ zaburzenia wydzielania lub brak wydzielania androgenów mogą utrzymywać się jeszcze długi czas po zakończeniu "terapii sterydowej", a to z kolei wiąże się ze spadkiem siły imasy, depresją posterydową, zanikiem jąder, obniżeniem lub zahamowaniem spermatogenezy (czyli produkcji plemników przez jądra), obniżeniem libido czyli zaburzeniami potencji lub wręcz impotencją (niemocą płciową).

Działania uboczne sterydów

Sterydy anaboliczne wykazują niezwykle szerokie spektrum działania na wiele narządów i tkanek ludzkich i przyczyniają się do wielu poważnych schorzeń groźnych dla zdrowia i życia. Do tej pory z całą pewnością nie zostały poznane wszystkie, jednak opisano kilkadziesiąt różnych działań ubocznych. Najczęściej dzieli się je na krótkoterminowe i długoterminowe.1. Feminizacja czyli ujawnienie się cech żeńskich u mężczyzny:
- ginekomastia czyli przerost gruczołów piersiowych (przerost tkanki właściwej gruczołu sutkowego) u mężczyzn. Może występować obustronnie lub jednostronnie.
- lipomastia czyli podwyższona tendencja do odkładania tkanki tłuszczowej w obrębie klatki piersiowej.

2. Zahamowanie czynności jąder:
- obniżenie produkcji testosteronu
- zmniejszenie spermatogenezy
- atrofia jąder (zmiany zanikowe)

3. Objawy ze strony wątroby:
- żółtaczka cholestatyczna czyli na tle zastoju żółci w wątrobie
- plamica wątrobowa
- zapalenie wątroby
- nowotwory wątroby

4. Układ sercowo-naczyniowy:
- wzrost ryzyka miażdżycy naczyń wieńcowych
- wzrost poziomu cholesterolu całkowitego i trójglicerydów
- nadciśnienie tętnicze
- tachykardia
- przerost mięśnia sercowego

5. Układ kostno - stawowy:
- przedwczesne zamknięcie nasad kostnych u nastolatków - zahamowanie wzrostu
- zwiększona podatność na obrażenia – zerwanie i naderwanie ścięgien

6. Psychika:
- stany depresyjne po zakończeniu cyklu
- krótkotrwały wzrost libido, a następnie jego obniżenie
- uczucie niepokoju, lęku
- zwiększona agresja, wybuchy gniewu
- uzależnienie psychiczne

7. Prostata:
- przerost prostaty
- rak prostaty

8. Skóra:
- trądzik posterydowy
- rozstępy
- obrzęki
- łysienie
- zwiększony zarost w obrębie klatki piersiowej, brzucha, twarzy, pleców

9. Układ pokarmowy:
- uczucie pełności
- nudności i wymioty
- biegunka
10. Nerki:
- zaburzenia filtracji

11. Inne związane z iniekcjami:
- ryzyko zakażenia wirusem HIV,WZW typ B lub C
- wstrząs anafilaktyczny
- miejscowe ropne zapalenie skóry

12. Inne związane z hormonem wzrostu:
- powiększenie języka
- upośledzona tolerancja glukozy
- przerost rąk, stóp i twarzy (akromegalia)
- powiększenie narządów wewnętrznych
- zespół cieśni nadgarstka

Warto na koniec wymienić sportowców, którzy w wyniku stosowania sterydów anabolicznych i innych środków dopingujących przedwcześnie pożegnali się z naszym światem.


Lista sportowców - ofiar zażywania środków dopingujących:


1896: Arthur Linton, kolarz walijski, zmarł na skutek stosowania kofeiny i strychniny.

1955: Pierre Levegh, francuski kierowca wyścigowy. W swoim ostatnim wyścigu stracił panowanie nad samochodem, zginął na miejscu uderzając w trybuny, zabijając przy tym ponad 100 osób. Zażywał amfetaminę.

1960: Knud Enemark, kolarz duński, zmarł w wieku 21 lat podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie. Był pod wpływem amfetaminy.

1961: Alessandro Fantini, kolarz włoski, brał amfetaminę w czasie wyścigu dookoła Niemiec. Zmarł po upadku wskutek pęknięcia czaszki.

1967: Tom Simpson, kolarz brytyjski, upadł przed metą etapu Tour de France i wkrótce zmarł. Był pod wpywem amfetaminy.

1967: Rofer De Wilde, kolarz belgijski, upadł i zmarł na trasie wyścigu. On również zażywał amfetaminę.

1968: Yves Mottin, francuski kolarz, zmarł w wieku 23 lat. Kolejna ofiara amfetaminy.

1973: Kaj Anderson, duński dyskobol, popełnił samobójstwo rzucając się z katedry w Kopenhadze. Wcześniej był pacjentem szpitala psychiatrycznego, gdyż sterydy anaboliczne wywoływały u niego agresję.

1975: Serge Reding, ciężarowiec belgijski, zmarł na skutek choroby serca, wywołanej przyjmowaniem sterydów anabolicznych.

1982: Heinz Sallmayer, austriacki mistrz świata w kulturystyce, brał środki hormonalne. Zmarł w wyniku choroby serca.

1982: Lyle Alzado, futbolista amerykański, zmarł na nowotwór mózgu. Brał sterydy i hormon wzrostu.

1983: Hacik Beyaz, kulturysta turecki, zmarł w wieku 24 lat na raka. Choroba zaczęła się od nowotworu jąder. Brał sterydy anaboliczne.

1985: Janos Farago, dyskobol węgierski, zmarł na raka nerek. Miał 38 lat. Przyjmował anaboliki.

1987: Brigitte Dressel, siedmioboistka z NRD, zmarła po przedawkowaniu anabolików podanych przez lekarza Armina Kluenbera.

1991: Luc De Rijck, kolarz belgijski, zmarł wskutek podania nadmiernej ilości tlenu. Zgon nastąpił w gabinecie lekarskim.

1994: Joachim Halupczok, kolarz polski, mistrza świata amatorów, zmarł w wieku 27 lat z powodu arytmii serca, na skutek brania erytropoetyny.

1995: Paul Kipkoeh, kenijski biegacz, zmarł w wieku 33 lat.

1997: Manuel Abreu, portugalski kolarz. Zmarł podczas treningu, miał 34 lata, był przez jedenaście lat zawodowcem.

1998: Ralf Reichenbach, niemiecki wicemistrz Europy w pchnięciu kulą, zmarł na atak serca. Miał 47 lat. Brał sterydy anaboliczne.

1998: Milan Baloun, czeski kulturysta, zmarł szpitalu w Pilznie. Jego kolegę Vaclava Speierla z trudem uratowano.
Opracowanie: Joanna Szymańska; Konsultacja: lek. med. Ewa Pakuła
Artykuł aktualizowano 02 listopada 2007