Google
 
niedziela 31 lipca 2016
Jesteś 3931006 odwiedzającym

Mięśnie barku

Mięsień naramienny
Przyczepia się do końca barkowego obojczyka, wyrostka barkowego łopatki i dolnej powierzchni grzebienia łopatki oraz do guzowatości naramiennej. Część barkowa zgina i odwodzi w stawie ramiennym; część obojczykowa obraca do wewnątrz i przywodzi oraz zgina; część grzbietowa obraca na zewnątrz i prostuje.

Mięsien nadgrzebieniowy
Przyczepia się do dołu nadgrzebieniowego i do guzka większego kości ramiennej i do torebki stawowej. Odwodzi, obraca na zewnątrz, zgina w stawie ramiennym.

Mięsień podgrzebieniowy
Przyczepia się do 2/3 przyśrodkowych dołu podgrzebieniowego i do guzka większego kości ramiennej. Obraca na zewnątrz, odwodzi i zgina staw ramienny.

Mięsień obły większy
Przyczepia się na powierzchni grzbietowej dolnego kąta łopatki i do grzebienia guzka mniejszego kości ramiennej. Przywodzi i obraca na zewnątrz w stawie ramiennym.

Mięsień kruczoramienny
Przyczepia się do wyrostka kruczego łopatki oraz do 1/2 górnej powierzchni przedniej przyśrodkowej kości ramiennej. Zgina, przywodzi, obraca do wewnątrz i na zewnątrz w stawie ramiennym.

Mięsień dwugłowy ramienia
W stawie ramiennym zgina, ponadto głowa długa odwodzi i obraca do wewnątrz, głowa krótka przywodzi; w stawie łokciowym zgina i odwraca.

Mięsień ramienny
Zgina w stawie łokciowym.

Mięsień trójgłowy ramienia
Najsilniejszy prostownik w stawie łokciowym.

Mięsień łokciowy
Prostuje w stawie łokciowym, zapobiega wpuklaniu się torebki stawowej.
Jarosław Karolczak
Artykuł aktualizowano 09 lipca 2007